The store will not work correctly when cookies are disabled.
Overview
APC Symmetra LX 4kVA Power Module, 200/208V
- Designed for high-density, double-conversion on-line power protection
- Supports output voltage range of 100V to 208V
- It has a power rating of 4000 VA (3200 W)
- Operates at a frequency range of 45-65 Hz
More Information
| SKU |
SYPM4KP |
| EAN |
0731304218876 |
| Manufacturer |
APC |
| Availability |
Y |
High density, double-conversion on-line power protection with scalable runtime.
| Features |
|---|
| Product colour | Silver |
| Certification | CSA,FCC Part 15 Class A,UL 1778 RoHS 7b Exemption |
| Power |
|---|
| Output power capacity | 4 kVA |
| Certificates |
|---|
| Certification | CSA,FCC Part 15 Class A,UL 1778 RoHS 7b Exemption |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Packaging data |
|---|
| Package weight | 40.1 lbs (18.2 kg) |
| Weight & dimensions |
|---|
| Package weight | 40.1 lbs (18.2 kg) |
| Technical details |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 85079080 |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 85079080 |
Search engine powered by ElasticSuite