In stock
$2,735.28
Overview
NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 24U, Shock Packaging, 1250 lbs, Black, 1200H x 600W x 1070D mm
| SKU | AR3104SP1 |
|---|---|
| EAN | 0731304262275 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Y |
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 19" |
| Rack capacity | 24U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 3006.3 lbs (1363.6 kg) |
| Product colour | Black |
| Certification | UL Listed, EIA-310-E, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 23.6" (600 mm) |
| Depth | 42.1" (1070 mm) |
| Height | 4.72" (120 mm) |
| Weight | 196.4 lbs (89.1 kg) |
| Size (imperial) | 19" |
| Maximum weight capacity | 3006.3 lbs (1363.6 kg) |
| Technical details | |
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 19" |
| Dimensions (WxDxH) | 23.6 x 42.1 x 47.2" (600 x 1070 x 1200 mm) |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 324.12 |
| Rack capacity | 24U |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | UL Listed, EIA-310-E, RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 23.6 x 42.1 x 47.2" (600 x 1070 x 1200 mm) |
| Product |
Recommended
APC NetShelter SX 24U Freestanding rac...
$2,735.28
|
Hot Product
APC AR3814 rack cabinet 24U Freestandi...
$2,219.15
|
Tripp Lite SR48UBDPWD rack cabinet 48U...
$3,231.35
|
Bestseller
Tripp Lite SR42UBEIS rack cabinet 42U...
$3,158.52
|
Popular
Tripp Lite SR45UBDPWD rack cabinet 45U...
$2,610.27
|
APC AR3810 rack cabinet 42U Freestandi...
$2,470.32
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AR3104SP1
|
AR3814
|
SR48UBDPWD
|
SR42UBEIS
|
SR45UBDPWD
|
AR3810
|
| Manufacturer |
APC
|
APC
|
Tripp Lite
|
Tripp Lite
|
Tripp Lite
|
APC
|
| Type |
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
N/A
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
| Rack capacity |
24U
|
N/A
|
48U
|
42U
|
45U
|
N/A
|