In stock
$1,456.03
Overview
NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 12U, Black, 658H x 600W x 1070D mm
| SKU | AR3103 |
|---|---|
| EAN | 0731304347675 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Y |
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 19" |
| Key lock | Yes |
| Rack capacity | 12U |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Front door key lock | Yes |
| Type | Freestanding rack |
| Side panels included | Yes |
| Maximum weight capacity | 599.7 lbs (272 kg) |
| Product colour | Black |
| Certification | UL 2416, UL 60950-1, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 45.7" (1160 mm) |
| Package width | 29.5" (750 mm) |
| Package height | 31.3" (795 mm) |
| Package weight | 178.6 lbs (81 kg) |
| Mounting depth (max) | 36.3" (92.1 cm) |
| Mounting depth (min) | 7.52" (19.1 cm) |
| Width | 23.6" (600 mm) |
| Depth | 42.1" (1070 mm) |
| Height | 25.9" (658 mm) |
| Weight | 130.1 lbs (59 kg) |
| Size (imperial) | 19" |
| Maximum weight capacity | 599.7 lbs (272 kg) |
| Packaging data | |
| Package depth | 45.7" (1160 mm) |
| Package width | 29.5" (750 mm) |
| Package height | 31.3" (795 mm) |
| Package weight | 178.6 lbs (81 kg) |
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 29.5" (750 mm) |
| Package height | 31.3" (795 mm) |
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 19" |
| Side panels included | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 245.78 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Rack capacity | 12U |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | UL 2416, UL 60950-1, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Product |
APC NetShelter SX 12U Freestanding rac...
$1,456.03
|
Bestseller
Tripp Lite SR25UB rack cabinet 25U Fre...
$1,202.86
|
Hot Product
StarTech.com RK2536BKF rack cabinet 25...
$1,313.30
|
Popular
Tripp Lite SR42UBMD rack cabinet 42U F...
$1,612.48
|
StarTech.com RK2537BKM rack cabinet 25...
$1,673.55
|
Recommended
StarTech.com RK4242BK24 rack cabinet 4...
$2,035.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AR3103
|
SR25UB
|
RK2536BKF
|
SR42UBMD
|
RK2537BKM
|
RK4242BK24
|
| Manufacturer |
APC
|
Tripp Lite
|
StarTech.com
|
Tripp Lite
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Type |
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
| Rack capacity |
12U
|
25U
|
25U
|
42U
|
25U
|
42U
|