Out of stock
$1,597.44
Overview
Rack PDU 2G, Metered, ZeroU, 8.6kW, 208V, (36) C13 & (6) C19 & (2) 5-20
| SKU | AP8865 |
|---|---|
| EAN | 0731304277064 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | N |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certification | CSA C22.2 No. 60950,UL 60950-1 |
| Ports & interfaces | |
| Output connections | 36x IEC 320 C13 6x IEC 320 C19 2x NEMA 5-20R |
| Input connection type | NEMA L21-30P |
| Features | |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Certification | CSA C22.2 No. 60950,UL 60950-1 |
| Ergonomics | |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Power | |
| Nominal input voltage | 208 V |
| Nominal output voltage | 208 V |
| Maximum total current draw per phase | 30 A |
| Maximum input current per phase | 30 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CSA C22.2 No. 60950,UL 60950-1 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 16.7 lbs (7.56 kg) |
| Width | 2.2" (56 mm) |
| Depth | 1.73" (44 mm) |
| Height | 70.5" (1791 mm) |
| Package width | 6.38" (162 mm) |
| Package depth | 4.21" (107 mm) |
| Package height | 78.7" (2000 mm) |
| Package weight | 20.3 lbs (9.2 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 6.38" (162 mm) |
| Package depth | 4.21" (107 mm) |
| Package height | 78.7" (2000 mm) |
| Package weight | 20.3 lbs (9.2 kg) |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 41557.08 |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 41557.08 |
| Product |
Vertiv Geist MNS5MGB0-24S203-2TL5A0A10...
$1,292.87
|
Vertiv Geist MN05M4W1-36CF18-3TL21A0A1...
$1,306.56
|
Vertiv Geist AN05M1R0-10S203-2ST5ST5A0...
$1,500.93
|
Panduit E36D28L power distribution uni...
$2,190.40
|
Panduit E42D07L power distribution uni...
$2,391.91
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VP5N20A4
|
VP4N30AN
|
VA4N21A0
|
E36D28L
|
E42D07L
|
| Manufacturer |
Vertiv
|
Vertiv
|
Vertiv
|
Panduit
|
Panduit
|
| AC outlets quantity |
N/A
|
N/A
|
10
|
N/A
|
N/A
|