In stock
$59.06
Overview
Power Cord, Locking C19 to CEE/7 Schuko, 3.0m
| SKU | AP8755 |
|---|---|
| EAN | 0731304279792 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Y |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| Features | |
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input current | 16 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 9.06 x 1.77 x 9.06" (230 x 45 x 230 mm) |
| Weight | 14.8 oz (420 g) |
| Package width | 9.06" (230 mm) |
| Package height | 9.06" (230 mm) |
| Package weight | 14.8 oz (420 g) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Non-operating altitude | 0 - 590551.2" (0 - 15000 m) |
| Packaging data | |
| Package width | 9.06" (230 mm) |
| Package height | 9.06" (230 mm) |
| Package weight | 14.8 oz (420 g) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 132.13 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 132.13 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 9.06 x 1.77 x 9.06" (230 x 45 x 230 mm) |
| Product |
APC AP8755 power cable Black 120.1&quo...
$59.06
|
Bestseller
HPE C13 - Nema 5-15P US/CA 110V 10Amp...
$54.44
|
Popular
APC C13/C20 2m Black 78.7" (2 m)...
$54.54
|
APC Power Cord, 20A, 100-120V Black 98...
$54.59
|
Digi 301-9000-04 power cable Black Pow...
$65.12
|
Hot Product
eNet Components C14C15-BL-6F-ENC power...
$50.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AP8755
|
AF556A
|
AP9879
|
AP9873
|
301-9000-04
|
C14C15-BL-6F-ENC
|
| Manufacturer |
APC
|
HPE
|
APC
|
APC
|
Digi
|
eNet Components
|