In stock
$238.30
Overview
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20, 1.2m
| SKU | AP8714S |
|---|---|
| EAN | 0731304279709 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Y |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Cable length | 48" (1.22 m) |
| Features | |
| Cable length | 48" (1.22 m) |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input current | 16 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 2.76 x 2.76 x 11.8" (70 x 70 x 300 mm) |
| Weight | 3.62 lbs (1.64 kg) |
| Package width | 2.76" (70 mm) |
| Package height | 11.8" (300 mm) |
| Package weight | 3.62 lbs (1.64 kg) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Non-operating altitude | 0 - 590551.2" (0 - 15000 m) |
| Packaging data | |
| Package width | 2.76" (70 mm) |
| Package height | 11.8" (300 mm) |
| Package weight | 3.62 lbs (1.64 kg) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 515.93 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 515.93 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 2.76 x 2.76 x 11.8" (70 x 70 x 300 mm) |
| Product |
Hot Product
APC AP8714S power cable Black 48"...
$238.30
|
Bestseller
APC AP8716S power cable Black 72"...
$299.61
|
Panduit LPCA09-X power cable Blue 94.5...
$238.08
|
Popular
Panduit LPCA08-X power cable Blue 70.9...
$201.39
|
Panduit LPCA03-X power cable Black, Re...
$201.39
|
New
Panduit LPCA04-X power cable Red 94.5&...
$238.08
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AP8714S
|
AP8716S
|
LPCA09-X
|
LPCA08-X
|
LPCA03-X
|
LPCA04-X
|
| Manufacturer |
APC
|
APC
|
Panduit
|
Panduit
|
Panduit
|
Panduit
|