In stock
$5,555.17
Overview
2.45 GHz, 64 CPU Core, L3 256 MB, SP5, TDP 280W
| SKU | 100-000000799 |
|---|---|
| EAN | 8592978425906 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | EPYC |
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.45 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor model | 9534 |
| Processor threads | 128 |
| Processor boost frequency | 3.7 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 64 |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 4800 MHz |
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Memory bandwidth (max) | 460.8 GB/s |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Server |
| Product |
AMD EPYC 9534 processor 2.45 GHz 256 M...
$5,555.17
|
AMD Ryzen Threadripper 7980X processor...
$5,637.79
|
AMD Ryzen Threadripper 9980X processor...
$5,637.33
|
AMD Ryzen Threadripper PRO 9975WX proc...
$4,617.71
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000799
|
100-100001350WOF
|
100-100001593WOF
|
100-100000723WOF
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD EPYC
|
AMD Ryzen Threadripper
|
AMD Ryzen Threadripper
|
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
| Processor socket |
Socket SP5
|
Socket sTR5
|
Socket sTR5
|
Socket sTR5
|
| Processor cores |
64
|
64
|
64
|
32
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Package type |
Tray
|
Box
|
Box
|
Box
|