- Authentic DYMO D1 label tape makes labelling nearly everything in the office or home easy
- Thermal transfer printing process eliminates ink and toner
- Split-back “Easy Peel” for trouble-free application
- Adheres to most clean, flat surfaces including plastic, paper, metal, wood and glass and removes without residue
- Designed for LabelManager and MobileLabeler Label Makers; Authentic DYMO Labels; Made in Belgium
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
Compatible Printers: Dymo Labelpoint 200, Dymo Labelmanager 350, Dymo Labelwriter 400 Duo, Dymo Labelpoint 300, Dymo Labelmanager 260 P, Dymo Labelmanager 350 Series, Dymo 5500, Dymo Labelmanager 200, Dymo Labelmanager PnP, Dymo Mobile Labeler, Dymo Labelmanager PC-2, Dymo Labelmanager 160, Dymo Labelmanager 210 D, Dymo Labelpoint 350, Dymo Labelmanager 360 D, Dymo Labelmanager 350 D, Dymo Labelmanager 450 D, Dymo Labelmanager 400, Dymo 1000 Plus, Dymo Labelmanager 150, Dymo Labelmanager 500 TS, Dymo Labelmanager 220 P, Dymo Labelpoint 250, Dymo 2000, Dymo Labelmanager 420 P, Dymo Labelmanager 450 Series, Dymo Labelmanager 300, Dymo Labelmanager 450, Dymo Labelmanager PC
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -18 - 90 °C |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Compatibility | LabelManager, LabelWriter 450 DUO |
| Technical details | |
| Tape length | 275.6" (7 m) |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Tape width | 0.236" (6 mm) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 0.236" (6 mm) |
| Tape length | 275.6" (7 m) |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
43613 (S0720780) DirectLabel-etikettes...
$13.82
|
Hot Product
DYMO 18483 label-making tape Black on...
$16.33
|
Bestseller
18445 (S0718620) Ribbon, 19mm x 5,5m
$20.08
|
Popular
18444 (S0718600) Ribbon, 12mm x 5.5m
$16.33
|
18482 (S0718240) Ribbon, 9mm x 5,5m
$16.15
|
Recommended
18435 (S0718490) Ribbon, 12mm x 5,5 m
$16.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0720780
|
18483
|
18445
|
18444
|
18482
|
18435
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on white
|
Black on white
|
Black on white
|
Black on white
|
Black on white
|
Black on orange
|










































































