- Tough labels last longer than a standard label – perfect for kitchens, garages, gardens and more
- Industrial-strength adhesive sticks to a wide variety of surfaces
- Indoor/outdoor label tape withstands UV light, heat, humidity, household cleaners and freezing conditions
- Scratch-, abrasion- and tear-resistant construction ensures text stays legible
- White print on black adhesive labels; compatible with DYMO LabelManager 160, 210D, 280, 360D, 420P, Plug N Play and MobileLabeler label makers
Compatible Printers: Dymo Labelmanager 450 D, Dymo Labelmanager 210 D, Dymo Mobile Labeler, Dymo Labelmanager 500 TS, Dymo Labelmanager 120 P, Dymo Labelmanager 160, Dymo 1000 Plus, Dymo Labelmanager 220 P, Dymo Labelmanager 450 Series, Dymo 3500, Dymo Labelpoint 150, Dymo 2000, Dymo Labelmanager 350, Dymo Labelmanager 300, Dymo Labelmanager 100 Series, Dymo Labelmanager 280, Dymo Labelmanager 150, Dymo Labelpoint 350, Dymo 5500, Dymo Labelmanager 350 D, Dymo Labelmanager PC-2, Dymo Labelmanager PC, Dymo Labelpoint 100, Dymo Labelmanager 100 Plus, Dymo Labelpoint 200, Dymo Labelpoint 250, Dymo Labelmanager 350 Series, Dymo Labelmanager 420 P, Dymo Labelmanager 360 D, Dymo Labelmanager 450, Dymo Pocket, Dymo Labelmanager PnP, Dymo Labelwriter 400 Duo, Dymo Labelpoint 300, Dymo Labelmanager 400, Dymo Labelmanager 100, Dymo Labelmanager 260 P, Dymo Labelmanager 200
| Features | |
|---|---|
| Label colour | White on red |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 80 °C |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Black |
| Compatibility | LabelManager |
| Technical details | |
| Tape length | 118.1" (3 m) |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Black |
| Tape width | 0.472" (1.2 cm) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 0.472" (1.2 cm) |
| Tape length | 118.1" (3 m) |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
1978366 DirectLabel-etikettes, 12mm x...
$10.12
|
Hot Product
45013 (S0720530) DirectLabel-etikettes...
$14.79
|
1978365 DirectLabel-etikettes, 12mm x...
$10.12
|
Brother TZE335G label-making tape Whit...
$14.37
|
Bestseller
Brother TZE232G label-making tape Red...
$13.35
|
Popular
45017 (S0720570) DirectLabel-etikettes...
$14.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1978366
|
45013
|
1978365
|
TZE335G
|
TZE232G
|
S0720570
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
| Label colour |
White on red
|
Black on white
|
White on black
|
White on black
|
Red on white
|
Black on red
|


























