- Tough labels last longer than a standard label – perfect for kitchens, garages, gardens and more
- Industrial-strength adhesive sticks to a wide variety of surfaces
- Indoor/outdoor label tape withstands UV light, heat, humidity, household cleaners and freezing conditions
- Scratch-, abrasion- and tear-resistant construction ensures text stays legible
- White print on black adhesive labels; compatible with DYMO LabelManager 160, 210D, 280, 360D, 420P, Plug N Play and MobileLabeler label makers
Compatible Printers: Dymo Labelmanager 300, Dymo Labelpoint 100, Dymo Mobile Labeler, Dymo 3500, Dymo Labelmanager 280, Dymo Labelpoint 200, Dymo Labelmanager 350 Series, Dymo 2000, Dymo Labelmanager PC-2, Dymo Pocket, Dymo Labelpoint 150, Dymo Labelmanager 420 P, Dymo Labelmanager 400, Dymo Labelmanager 450, Dymo Labelmanager PC, Dymo Labelmanager 100, Dymo Labelmanager 200, Dymo 5500, Dymo Labelpoint 300, Dymo Labelmanager 500 TS, Dymo Labelmanager 450 Series, Dymo Labelmanager 120 P, Dymo Labelmanager PnP, Dymo Labelpoint 350, Dymo Labelmanager 450 D, Dymo Labelmanager 100 Series, Dymo Labelmanager 210 D, Dymo Labelmanager 220 P, Dymo Labelwriter 400 Duo, Dymo Labelmanager 360 D, Dymo Labelmanager 160, Dymo 1000 Plus, Dymo Labelmanager 150, Dymo Labelpoint 250, Dymo Labelmanager 350 D, Dymo Labelmanager 350, Dymo Labelmanager 100 Plus, Dymo Labelmanager 260 P
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 80 °C |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Multicolor |
| Compatibility | LabelManager |
| Technical details | |
| Tape length | 216.5" (5.5 m) |
| Material | Vinyl |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Multicolor |
| Tape width | 0.472" (1.2 cm) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 0.472" (1.2 cm) |
| Tape length | 216.5" (5.5 m) |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
1978364 DirectLabel-etikettes, 12mm x...
$18.06
|
Hot Product
DYMO 18483 label-making tape Black on...
$16.33
|
Bestseller
18445 (S0718620) Ribbon, 19mm x 5,5m
$20.08
|
Popular
1734524 (S0773840) Ribbon, 24mm x 3,5m
$23.20
|
18444 (S0718600) Ribbon, 12mm x 5.5m
$16.33
|
18482 (S0718240) Ribbon, 9mm x 5,5m
$16.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1978364
|
18483
|
18445
|
1734524
|
18444
|
18482
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on white
|
Black on white
|
Black on white
|
Black on white
|
Black on white
|
Black on white
|


























































































